Zamenhofa 7A, 97-200 Tomaszów Maz.

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Zadzwoń

44 307 07 00

Zadzwoń

44 307 07 00

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza Tomaszów Mazowiecki

Stomatologia zachowawcza zajmuje się podstawowymi zabiegami, które mają na celu profilaktykę jamy ustnej, np.  identyfikacja i leczenie ubytków próchniczych, leczenie zębów z problemami pourazowymi czy odbudowa korony zęba.  Regularne korzystanie z zabiegów stomatologii zachowawczej pozwoli nam na szybszą identyfikację problemów (np. na wykrycie próchnicy na wczesnym etapie), a dzięki temu unikniemy niepotrzebnego bólu, większych kosztów leczenia oraz zyskamy możliwość cieszenia się naturalnym, pięknym i zdrowym uśmiechem. 

Dlaczego stomatologia zachowawcza jest ważna?

Centrum Medyczno Stomatologiczne Medentis kładzie nacisk na stomatologię zachowawczą, ponieważ jest to okazja nie tylko do profilaktycznej wizyty w gabinecie stomatologicznym, ale również świetny czas, który możemy wykorzystać na zwiększenie poziomu  wiedzy pacjentów co do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. To właśnie podczas wizyty profilaktycznej, Pacjent ma okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o swoją jamę ustną. Jest to czas na rozmowę i pytania Pacjenta, na które nasi specjaliści chętnie odpowiedzą, a dzięki pozyskanej wiedzy Pacjent będzie mógł lepiej wykonywać codzienne zabiegi higieniczne, np. dzięki prawidłowo dobranej szczoteczce, czy paście do zębów.  

Przy okazji każdej wizyty w Medentis, nasi specjaliści dokonają przeglądu, udzielą szczegółowych informacji co do stanu uzębienia i – jeżeli będzie tego wymagała sytuacja – zaproponują konkretne działania. Najczęściej polecanym zabiegiem profilaktycznym jest oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i kamienia

Piaskowanie, skaling i polerowanie

Piaskowanie zębów to zabieg natury higieniczno-estetycznej, który polega na usuwaniu przebarwień, osadu, czy też drobnych elementów kamienia nazębnego dzięki wykorzystaniu strumienia wody, w którym znajdują się substancje czyszczące. 

Piaskowanie polega na oczyszczaniu zębów przy użyciu zawiesiny tłoczonej pod wysokim ciśnieniem.  Wykorzystywana zawiesina zawiera granulki substancji czyszczącej, które nazywamy piaskiem stomatologicznym i to właśnie od nich pochodzi nazwa zabiegu. Najczęściej wykorzystuje się drobinki wodorowęglanu sodu lub glicyny. Specyficzny posmak piasku dentystycznego może powodować dyskomfort u Pacjentów, dlatego oprócz elementów czyszczących, stosowana zawiesina ma w sobie  dodatki smakowe, które maskują przykre doznania.

Piaskowanie zębów to standardowa procedura stomatologiczna, która powinna być wykonywana regularnie. Zaleca się piaskowanie zębów nie rzadziej niż raz w roku, a palaczom i miłośnikom herbaty lub kawy – nawet co pół roku.

Innym zabiegiem higieniczno-estetycznym jest skaling, czyli usuwanie złogów kamienia nazębnego, który zbiera się w okolicy szyjek zębowych. Podobnie jak piaskowanie zębów, zabieg skalingu powinien być wykonywany co najmniej raz w roku.  Do usuwania kamienia  wykorzystujemy fale dźwiękowe (metoda dźwiękowa) lub ultradźwięki (metoda ultradźwiękowa).

Polerowanie zębów to kolejny drobny zabieg higieniczno-estetyczny, który jest wykonywany podczas tej samej wizyty, na której zęby są poddane piaskowaniu i skalingowi. Jego zadaniem jest wygładzenie powierzchni zębów i nadanie im pięknego blasku. 

Zabieg polerowania zębów polega na rozprowadzeniu pasty o właściwościach czyszczących i polerujących na powierzchni zębów. Następnie zęby czyści się szczotką dentystyczną lub gumową końcówką tak, aby wygładzić powierzchnię zębów. 

Skaling, piaskowanie i polerowanie można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie. Te trzy zabiegi należą do pełnego pakietu higienizacji jamy ustnej, który zwykle jest uzupełniony zabiegiem lakierowania (fluoryzacji) zębów. Fluoryzacja zębów polega na pokryciu szkliwa preparatem posiadającym związki fluoru, który pomoże zabezpieczyć zęby przed próchnicą. 

Medentis ma w swoich szeregach specjalistów, którzy doradzą częstotliwość wykonywania powyższych zabiegów i zweryfikują, czy u Pacjenta występuje skłonność do próchnicy. Doradzą również w kwestiach związanych z codzienną higieną jamy ustnej, a także dadzą wskazówki co do diety. Każdy Pacjent jest traktowany indywidualnie i potrzeby jego jamy zębowej są odpowiednio diagnozowane. 

Lapisowanie zębów

Kolejnym zabiegiem z zakresu stomatologii zachowawczej jest lapisowanie zębów. Jest to zabieg skierowany do dzieci, a nie do dorosłych Pacjentów. 

Można spotkać się z opiniami, że zęby mleczne u dzieci nie muszą być leczone, ponieważ i tak zostaną zastąpione uzębieniem stałym. Prawdą w tej opinii jest tylko jej druga część. Oczywiście, że w miejsce zębów mlecznych, pojawią się zęby stałe. Natomiast trzeba wiedzieć, że mleczaki nie funkcjonują w próżni. Ich stan ma wpływ na dziąsła oraz kości żuchwy i jeśli pojawi się próchnica na mleczakach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona się dalej rozwijać na zębach stałych.

Lapisowanie zębów mlecznych polega na nasączeniu powierzchni zębów specjalnym preparatem, który chroni  przed rozwojem próchnicy. Zmiany chorobowe są zatrzymywane, a mleczaki, które są znacznie delikatniejsze od zębów stałych, ulegają utwardzeniu. Dzięki temu zabiegowi, znacząco zmniejszamy ryzyko, że próchnica będzie atakować wyrastające zęby stałe.

Są dwa możliwe do zastosowania metody lapisowania zębów mlecznych. Lapisowanie barwne polega na wykorzystaniu azotanu srebra, a lapisowanie białe – na wykorzystaniu chlorku cynku. Wyboru właściwej metody dokonuje się na podstawie zaawansowania dolegliwości. 

Szynowanie zębów

Stomatologia zachowawcza zajmuje się również szynowaniem rozchwianych zębów. Szynowanie zębów to procedura stomatologiczna, która polega na połączeniu kilku rozchwianych zębów tak, aby wzmocnić ich wytrzymałość na siły zgryzowe. Zabieg pozwala na przywrócenie stabilności zębów, co znacznie poprawia komfort i jakość życia, ale także zwiększa szanse na utrzymanie w jamie ustnej naturalnego uzębienia bez konieczności stosowania uzupełnień protetycznych.

Istnieją dwie metody szynowania zębów. Pierwszą jest szynowanie zębów włóknem szklanym. Metoda ta polega na usztywnieniu zębów dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy wykonanej z włókna szklanego. Jest ona przytwierdzana przy użyciu materiałów kompozytowych do zębów po ich podniebiennej lub językowej stronie. Druga metoda polega na wykorzystaniu samego kompozytu. Szynowanie zębów kompozytem polega na połączniu niestabilnych zębów przy zastosowaniu materiałów kompozytowych utwardzanych przy użyciu lampy polimeryzacyjnej.

Centrum Medyczno Stomatologiczne Medentis

Zapraszamy do skorzystania z oferty Centrum Medyczno Stomatologicznego Medentis. Zawsze dokładamy najwyższej staranności przy wykonywaniu procedur stomatologicznych oraz dbamy o komfort naszych Pacjentów. Każdego Pacjenta traktujemy indywidualnie i poświęcamy na leczenie tyle czasu, ile wymaga stan jamy ustnej Pacjenta. Zawsze chętnie udzielamy Pacjentom porad co do zasad higieny jamy ustnej i diety minimalizującej ryzyko powstawania próchnicy. Zapraszamy do umówienia się na wizytę.

null
lek. dent. Michał Knecht
czytaj więcej
null
lek. dent. Agata Podsiedlik
czytaj więcej
null
lek. dent. Angelika Boba
czytaj więcej
null
lek. dent. Adrian Tarnowski
czytaj więcej

Urzeczywistnij swój wymarzony uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś