Protetyka jest dyscypliną stomatologii obok ortodoncji i chirurgii stomatologicznej. To jedna z ważniejszych specjalności, odpowiadająca za odtwarzanie ubytków zębowych po ich stracie lub poważnym uszkodzeniu. Warto zaznaczyć, że dedykowana jest osobom starszym, jak i młodszym. Tym pierwszym z racji naturalnej kolei rzeczy, tym drugim, ponieważ strata zęba może wydarzyć się z przyczyn niezależnych od nas. Utrata ta ma wpływ na samopoczucie, funkcje żucia, a nawet stan zdrowia. Wynika z tego, że leczenie protetyczne gwarantuje uzupełnienie pojedynczego ubytku. Nie jest to rzecz jasna jedyna alternatywa. Wachlarz możliwości w tej dziedzinie stomatologii jest niezwykle bogaty. Począwszy od uszczerbku na zębie po pełną odbudowę każdego, utraconego zęba. Rozwiązania, jakie proponuje protetyka są rozmaite – od estetycznej korekty przebarwionego uzębienia, po przygotowanie wyjmowanej protezy, a skończywszy na uzupełnieniach, bazujących na implantach.
Protetyka – wiedza i umiejętności
Centrum Medyczno Stomatologiczne to miejsce, gdzie profesjonaliści w każdej z wymienionych dziedzin, zadbają o piękny i funkcjonalny uśmiech. Nie inaczej jest z protetyką. Mamy w swoim zespole protetyka, którego wiedza i umiejętności zostały potwierdzone w ramach państwowego egzaminu. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Zatem nie ma tutaj miejsca na rutynę. Dobieramy odpowiednie i nowoczesne metody, dbając jednocześnie o to, by jak najmniej obciążać tym Pacjenta.
Niewątpliwie protetyka wchodzi na scenę, kiedy jest już za późno na zwykłe leczenie stomatologiczne. Zaczyna się więc od diagnozy, dzięki której protetyk jest w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z wadą zgryzu, bezzębiem lub chorobą narządu żucia. W zależności od rozpoznania, podejmowane są właściwe działania. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami uzupełnień protetycznych. Są one stałe lub ruchome. W największym skrócie te pierwsze są tak umocowane, że nie można ich wyjąć z ust. Te drugie, owszem, umożliwiają Pacjentowi takie działanie.
Protetyka – rodzaje uzupełnień
Uzupełnienia stałe, to bogaty arsenał rozwiązań protetycznych. Mamy tutaj na myśli między innymi korony protetyczne, wykorzystywane do odbudowy bardzo zniszczonego zęba. Zwraca się uwagę, że w takich przypadkach ząb powinien choćby nieco wystawać ponad dziąsło. Zdarza się, że ubytek jest tak głęboki, że sięga poniżej jego poziomu ale i na to współczesna protetyka ma rozwiązanie.
Oprócz koron protetycznych należy wymienić również takie rozwiązania, jak licówki, czyli cienkie uzupełnienie na wargowej powierzchni zęba. Poprawia jego kształt, jak również kolor, a jednocześnie nie osłabia struktury zęba. Osobnymi uzupełnieniami są wszczepy śródkostne, czyli implanty. Jest to rozwiązanie, które w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego wyglądu, odbudowuje ząb.
W przypadku uzupełnień ruchomych, należałoby wskazać na protezy akrylowe, szkieletowe i overdenture. Każda z nich działa na nieco innej zasadzie. Akrylowe przeważnie opierają się na błonie śluzowej, szkieletowe osadzane są za pomocą podpórek na zębach. Natomiast overdenture, podobnie, jak proteza szkieletowa, do pewnego stopnia opierają się na zębach lub implantach. Zatem w przypadku dwóch ostatnich protez nie mamy do czynienia z obciążeniem błony śluzowej, co daje bardzo konkretny efekt. Mianowicie przeżuwanie posiłków jest bardziej naturalne niż w przypadku protez akrylowych.
Leczenie protetyczne – jak się przygotować
Jak przygotować się do leczenia protetycznego? Przede wszystkim wszystko zaczyna się od wizyty w gabinecie protetycznym. Być może będzie to zaskoczeniem, ale warto zaznaczyć, że wraz z diagnozą specjalisty, najczęściej wymagane jest wyleczenie wszelkich stanów zapalnych. Nawet, jeżeli nie dotyczą one zębów, wyznaczonych do leczenia protetycznego. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy stan zapalny, próchnica, potrzeba leczenia kanałowego, to sygnał, że w jamie ustnej znajdują się bakterie. Będę one podczas kuracji przemieszczać się. Ważne, żeby w takich sytuacjach zniwelować do minimum każdą niewskazaną możliwość pojawienia się bakterii tam, gdzie protetyk będzie prowadził postępowanie specjalistyczne.
Najlepsze rozwiązania
Czy po pierwszej konsultacji z protetykiem, może się okazać, że pojawią się przeciwwskazania do zastosowania uzupełnień protetycznych? Jest to raczej niemożliwe. Jedyne z czym ewentualnie możemy się zetknąć, to fakt, że w niektórych przypadkach bardziej korzystne jest wdrożenie protezy ruchomej, a w innym przypadku protezy stałej. Oczywiście to jaką protezę wdrożyć, rekomenduje protetyk w zależności od różnych czynników. Centrum Medyczno Stomatologiczne Medentis w Tomaszowie Mazowieckim jest przekonane, że nasi specjaliści w profesjonalny sposób przedstawią Państwu najlepsze rozwiązania.
Wskazówki protetyka
Należy przy tym dodać, że cechuje nas dbałość o to, by Pacjent na każdym etapie leczenia oraz po kuracji był świadom tego, jak będzie reagował jego organizm na kurację protetyczną. Do uzupełnień protetycznych warto się przygotować. Mieć odpowiednią wiedzę i reagować na wszelkie nowe doznania według wskazówek protetyka.
Jesteśmy przekonani, że wraz ze specjalistami Medentis, Państwa nowy uśmiech spełni najwyższe oczekiwania.