Ortodoncja to niezwykle zasłużona dziedzina stomatologii. Każdy, kto zetknął się z diagnozą wady zgryzu lub zaburzenia w obrębie twarzoczaszki, doskonale się orientuje, jak bardzo pożyteczna jest to dyscyplina. Powszechnie może być kojarzona z aparatami ortodontycznymi i do pewnego stopnia jest w tym spostrzeżeniu sporo racji. Jednak ortodoncja, to coś zdecydowanie więcej. Nie tylko opiera się na diagnozie, która uruchamia proces leczenia. Nie tylko służy znalezieniu odpowiedniego aparatu, który stanowi jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w kuracji.
Ortodoncja – współpraca ze specjalistami
Dziedzina ta zajmuje się również wykryciem przyczyny wskazanych wyżej problemów. Przeprowadzenie właściwego wywiadu z pacjentem, odpowiednie badania, zdjęcie rtg jamy ustnej, zaplanowanie leczenia – to niezbędne etapy, które pozwalają osiągnąć zamierzony efekt. Nie sposób na tym poprzestać, ponieważ w dalszej fazie ważna jest również dbałość o wynik, jaki został osiągnięty dzięki terapii. Warto przy tym podkreślić, że Centrum Medyczno Stomatologiczne stawia sobie jeszcze wyżej poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że dodatkowa współpraca w tym zakresie z logopedą, laryngologiem i fizjoterapeutą przynosi właściwy rezultat. Dlaczego?
Ortodoncja, czyli interdyscyplinarne leczenie?
Odpowiedź na to pytanie jest ważna, ponieważ wskaże ona, w jaki sposób postrzegamy Pacjenta. Wychodzimy z założenia, że połączenie wiedzy wielu specjalistów, pozwala na osiągnięcie trwałych i najlepszych wyników leczenia. Logopeda we współpracy z ortodontą wskaże na niezbędne ćwiczenia, jakie należy wykonać w obrębie jamy ustnej. Przygotuje również Pacjenta do zabiegu podcięcia wędzidła. Badanie laryngologiczne pozwoli ocenić drożność dróg oddechowych. Jeżeli w tym zakresie pojawią się zastrzeżenia, będzie można zaplanować leczenie tak, aby wspierało ono kurację wady zgryzu. Nie zapominamy również w całym procesie o roli fizjoterapeuty. Korekta wad postawy, szczególnie u dzieci, ułatwia proces leczenia ortodontycznego.
Już z tego krótkiego opisu widać wyraźnie, że stawiamy na interdyscyplinarne leczenie. Interesuje nas trwały efekt, a zdobyte doświadczenie podpowiada nam, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie je osiągnąć.
Leczenie ortodontyczne – dlaczego jest tak ważne
Dlaczego leczenie ortodontyczne jest tak ważne? Może się przecież wydawać, że wada zgryzu, nawet jeżeli jest delikatna, zaburza ewentualnie pewną estetyczną normę ale nie jest to znowu tak problematyczna usterka i da się z nią żyć. Otóż brak ładnego uśmiechu, to nie jedyny problem, z jakim będziemy mieli do czynienia. Za sprawą wady zgryzu, uzębienie jest zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu higieny. Jak łatwo można się domyślić idą za tym następne konsekwencje – pojawienie się próchnicy, choroby przyzębia, a nawet możliwość utraty zęba. Na tym nie kończy się lista problemów, jakie z tego wynikają. Nasz organizm, to dość skomplikowany mechanizm. Jeden problem powoduje następny. Jest tak też w tym przypadku.
Wada zgryzu obciąża mięśnie żucia , a to z kolei może wywoływać bóle głowy, szyi, barków, a nawet pleców. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnoza. Jeżeli zauważymy, że zęby górne nie mają kontaktu z zębami dolnymi (tzw. zgryz otwarty) albo, że zęby dolne są ustawione tak, że znajdują się przed zębami górnymi (tzw. przodozgryz) lub jakąkolwiek inną wadę, to – nie ukrywajmy – trzeba to przedyskutować z ortodontą. Jakiekolwiek zaburzenie w tym zakresie wymaga konsultacji ze specjalistą. Oczywiście za pomocą odpowiedniego leczenia wszystkie te wady i problemy można skorygować i cieszyć się szerokim uśmiechem. Warto je wcześniej skonsultować w szczególności u młodszych Pacjentów, gdyż określone leczenie może spowodować, że uniknie się tych problemów w przyszłości.
Przyczyny wad zgryzu
Przyczynę wad zgryzu, można dzięki odpowiedniemu wywiadowi dokładnie zlokalizować. Czasami panuje wokół nich pewne potoczne myślenie, które nie nastraja pozytywnie. Czasami są to bardzo prozaiczne wątpliwości, typu – coś z nami jest nie tak, świat się na nas uwziął, los tak chciał i trzeba się z tym pogodzić. Prawda jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Za tego typu wadami kryje się często dziedziczenie. Jeżeli z pokolenia na pokolenie na przykład górne siekacze głęboko zachodzą na dolne, to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia takiej wady zgryzu. Usterki zgryzu wywodzą się również z wad wrodzonych. Na co nie mamy już żadnego wpływu. Istnieją również wady nabyte, które powstają w wyniku różnych czynników, działających na organizm człowieka i to już od samego momentu urodzin. To wszystko jesteśmy w stanie ustalić w wyniku pogłębionej konsultacji, a przede wszystkim skorygować za sprawą specjalistów Centrum Medyczno Specjalistycznego Medentis w Tomaszowie Mazowieckim.
Szeroki i piękny uśmiech
Warto przy tym pamiętać, że nie ma ograniczeń wiekowych w leczeniu ortodontycznym. Pamiętajmy, że dzięki leczeniu ortodontycznemu zyskujemy coś więcej niż szeroki i piękny uśmiech. Zdobywamy również pewien nawyk i doświadczenie, który najprawdopodobniej sprawi, że będziemy cieszyć się zdrowym uzębieniem przez resztę życia.
Zapraszamy do umówienia się na wizytę do naszych specjalistów.