Chirurgia stomatologiczna to niezwykle ważna dziedzina medycyny. Umiejętnie rozwiązuje wiele poważnych problemów poprzez bardziej lub mniej inwazyjne zabiegi. Centrum Medyczno-Stomatologiczne Medentis w Tomaszowie Mazowieckim przyjęło zasadę, aby zabiegi w tym zakresie przebiegały w sposób jak najbardziej przyjazny dla Pacjenta. Zdajemy sobie sprawę, że każdy tego typu zabieg, nawet najmniej wymagający, budzi stres, obawę przed bólem, a nawet może wywołać tymczasowy uraz do tego typu działań. Zwracamy szczególną uwagę na to, by Pacjent miał pełną wiedzę o poszczególnych etapach każdego zabiegu, by wiedział czego może się spodziewać i jak może reagować jego organizm. Za każdym razem, stosujemy najlepsze znieczulenia, które gwarantują bezbolesne leczenie. Kładziemy nacisk aby Pacjent po zabiegu czuł, że wie, jak należy postępować w okresie pozabiegowym.
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna, wiąże się z zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej. Chirurga stomatologicznego cechuje dogłębna wiedza na temat chorób twarzoczaszki, tkanek miękkich twarzy, jamy ustnej, a nawet szyi. Nieobce są mu schorzenia, związane z wadą zgryzu, czy chorobami przyzębia, jak i błony śluzowej jamy ustnej.
W Medentis przeprowadzamy między innymi zabiegi usunięcia zębów mlecznych, stałych zatrzymanych, wierzchołków korzeni, czy też odsłonięcia zatrzymanych zębów, co jest niezbędne przy leczeniu ortodontycznym. Poniżej opiszemy wybrane przez nas zabiegi, a po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.
Ekstrakcja (usunięcie) zębów mlecznych
W czasie leczenia zębów mlecznych może się zdarzyć, że konieczne będzie ich usunięcie. Taka ekstrakcja powinna mieć miejsce tylko w szczególnych przypadkach. Najlepiej jest jak żeby mleczne wypadną same lub nastąpi to pod wpływem resorpcji, czyli pojawienia się stałych zębów.
Niemniej istnieją wskazania, kiedy zabieg chirurgiczny jest niezbędny. Ma to miejsce między innymi wtedy, gdy ząb mleczny wywołuje w jamie ustnej stany ropne. Idą za tym inne dolegliwości, między innymi gorączka i obrzęk. Innym przypadkiem jest brak możliwości odbudowy zęba mlecznego. Dzieje się tak wtedy, gdy z mleczaka pozostał jedynie korzeń w dziąśle lub ząb jest na tyle słaby, by go odbudować z powodu braku odpowiedniej ilości twardych tkanek.
Zęby mleczne usuwamy dopiero wtedy, gdy zdecyduje o tym ortodonta lub gdy stoją one na drodze stałemu uzębieniu. W przeciwnym wypadku współczesna stomatologia zaleca, by jak najdłużej dbać o ich zdrowie, ponieważ sukces zdrowego uzębienia w młodym wieku z dużym prawdopodobieństwem zaważy na jakości uzębienia w dorosłym życiu.
Warto dodać, że poza decyzją o ekstrakcji zębów mlecznych, brane są pod uwagę: cechy anatomiczne młodego Pacjenta oraz dbałość o to, by usunięcie było bezbolesne i tym samym budowało dobrą więź na przyszłość z tą dziedziną stomatologii.
Usunięcie zębów stałych zatrzymanych
Czym są zęby stałe zatrzymane? Mówimy o takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z prawidłowo wykształconym zębem, który nie wyrznął się ponad powierzchnię dziąsła. Przyczyną tego jest utknięcie zęba stałego w kości żuchwy lub szczęki.
Zatrzymanie może mieć dwojaki charakter – całkowity, czyli wtedy, kiedy cały ząb otoczony jest przez kość. A także rozróżniamy zatrzymanie częściowe – kiedy jedynie część korony zęba wystaje ponad otaczające go dziąsło.
Co jest tego powodem? Najczęściej ograniczone miejsce do wyrznięcia zęba stałego. Zdarza się tak gdy wszystkie zęby się ukształtowały i są już ciasno wokół siebie ułożone. Często jest to wynik późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeżeli pod tym względem wszystko przebiega prawidłowo, problem ten i tak może się pojawić, ponieważ jego podłoże może mieć wymiar genetyczny lub związany z urazami szczęki lub zuchwy.
Niewątpliwie każdy zatrzymany ząb wymaga leczenia i może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu jego usunięcia. W niektórych przypadkach istnieje możliwość przywrócenia jego naturalnych czynności w terapii ortodontycznej.
Resekcja (usunięcie) wierzchołków korzeni
Resekcja wierzchołków korzeni ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy Pacjent przeszedł leczenie endodontyczne (kanałowe), a następnie wystąpiły powikłania, wywołujące stan zapalny wokół korzenia zęba. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, najczęściej są nimi niewypełniony w pełni kanał korzenia lub pozostawione tam ciało obce (np. złamany fragment narzędzia). Resekcja wierzchołków korzeni ma miejsce również w wyniku powikłań leczenia protetycznego, kiedy wierzchołek uległ złamaniu, budowa anatomiczna jest nieprawidłowa lub wtedy, kiedy stan zapalny jest na tyle poważny, że wymaga ingerencji chirurgicznej.
Zabieg ten bardzo często chroni ząb przed jego ekstrakcją. Same działania, związane z resekcją, przeprowadza się, wykonując wcześniej znieczulenie miejscowe lub – jeżeli tego wymaga sytuacja – ogólne. Za każdym razem Pacjent jest informowany o tym, jaki czas będzie niezbędny do przeprowadzenia zabiegu oraz o stopniu jego trudności. Stawiamy w tym zakresie na pełną transparentność. Wszystkie te czynności poprzedzone są tomografią, dzięki której lekarz będzie wiedział, gdzie dokładnie umiejscowiony jest wierzchołek korzenia i jaki ma kształt. Niezbędny jest tutaj specjalistyczny sprzęt, najlepiej w postaci mikroskopu operacyjnego, co będzie gwarancją precyzyjnego zabiegu. Podczas czynności chirurgicznych, korzeń jest oczyszczany ze stanu zapalnego, a jego wierzchołek zostaje odcięty, zaś w jego miejsce pojawia się specjalne wypełnienie.
Odsłonięcie zatrzymanych zębów
Wspominaliśmy o tym przy okazji opisu problemów z zębami zatrzymanymi podczas wyrzynania. Centrum Medyczno-Stomatologiczne Medentis jest miejscem, w którym jeżeli to tylko możliwe, dbamy o zachowanie naturalnego uzębienia. Dlatego też, jeżeli zatrzymany ząb jest do uratowania w procesie leczenia ortodontycznego, to stawiamy na takie rozwiązanie.
Chirurgiczne odsłonięcie zatrzymanego zęba umożliwia ortodoncie umieszczenie na powierzchni korony odpowiedniego elementu dzięki któremu możliwe będzie ściągnięcie zęba do łuku. W wyniku leczenia ortodontycznego ząb jest w stanie osiągnąć właściwą pozycję w łuku zębowym. Nie dzieje się to jednak od razu. Potrzeba na to czasu, który trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
Współczesna chirurgia stomatologiczna oferuje sprawdzone metody, które pozwalają w atraumatyczny oraz profesjonalny sposób dotrzeć do zatrzymanego zęba. Za każdym razem i na każdym etapie informujemy Pacjenta o postępach oraz potrzebie wzmożonej w tym czasie higieny jamy ustnej.
Dzięki temu, że w Medentis pracują specjaliści z różnych dziedzin stomatologii i medycyny, jesteśmy w stanie zaproponować Państwu rozwiązania, które pozwalają na skuteczne działania w obrębie wielu specjalności. Współczesna stomatologia wymaga takiej współpracy, a Medentis jest przykładem na to, że przynosi to efekty, z których zadowoleni są przede wszystkim Pacjenci.