Diagnostyka stomatologiczna jest obecnie standardem w gabinetach dentystycznych. Ma na celu precyzyjne rozpoznanie chorób jamy ustnej, a w następnym kroku zalecenie odpowiedniej kuracji. Można powiedzieć, że składa się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszy z nich polega na rozmowie z Pacjentem (nazywamy to wywiadem) i badaniu wewnątrzustnym. Drugi z nich wynika z pierwszego i związany jest z różnymi odmianami zdjęć rentgenowskich. W Centrum Medyczno Stomatologicznym Medentis stosujemy trzy tego rodzaju rozpoznania – poprzez pantomogram, cefalometrię i RTG punktowe. Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości sprzętu diagnostycznego, wykonujemy pełną diagnostykę na miejscu, co pozwala nam na precyzyjny dobór odpowiednich metod leczenia
Pantomogram (zdjęcie panoramiczne)
Pantomogram jest rodzajem zdjęcia rentgenowskiego, które daje pełny obraz przyzębia i kości szczęki. Widoczne są na nim zęby, szczęki, żuchwa oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Co dzięki temu zyskuje stomatolog? Przede wszystkim zdobywa wiedzę na temat nieprawidłowości, jakie pojawiają się wokół budowy zębów i szczęki. Zdjęcie wychwyci również ewentualne, niepożądane zmiany, widoczne w kościach i stawach.
Cefalometria
Jest to rodzaj zdjęcia RTG czaszki w pozycji bocznej, przedniej lub skośnej. Stosuje się ją, celem diagnozy wad zgryzu, jak i przy planach leczenia ortodontycznego. Najczęściej jest stosowana przez ortodoncję, a głównym celem jest opracowanie planu leczenia. Stomatolog dzięki temu rozwiązaniu ma szansę ocenić między innymi anatomiczne podłoże wad zgryzu, jak również wykonać odpowiednie pomiary, celem właściwego leczenia.
RTG punktowe (okołowierzchołkowe)
Należy do podstawowych i najczęściej stosowanych badań obrazowych w diagnostyce stomatologicznej. Umożliwia dokładną ocenę zęba i korzenia. Jednocześnie podpowiada w trakcie leczenia, czy jest ono skuteczne. Jedno zdjęcie zasięgiem jest w stanie objąć nawet cztery zęby. Dzięki temu zabiegowi można wykryć również zęby zatrzymane, ropnie, a nawet torbiele.