Zamenhofa 7A, 97-200 Tomaszów Maz.

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Zadzwoń

44 307 07 00

Zadzwoń

44 307 07 00

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Tomaszowie Mazowieckim

Leczenie kanałowe (bardziej oficjalna nazwa – leczenie endodontyczne), to zabieg lub cykl postępowań, których przeznaczeniem jest ratunek zęba przed jego usunięciem. Jest to dość wyjątkowy zabieg z dwóch powodów. Po pierwsze lekarz endodonta proponuje leczenie  pacjentowi, który najczęściej przychodzi z bólem zęba. Z jednej strony mamy wtedy już do czynienia z sytuacją, gdzie postępująca próchnica doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Jeżeli ktoś tego stanu doświadczył, to zdaje sobie sprawę, że za tym opisem kryje się udręczony od bólu nie tylko ząb, ale właściwie cały nasz organizm. Najczęściej wtedy Pacjent myśli o jednym – żeby zrobić wszystko, aby usunąć ten ból, a najlepiej pozbyć się go wraz z zębem. Wtedy na arenie pojawia się drugi powód, dla którego leczenie endodontyczne jest tak wyjątkowe. Otóż okazuje się, że pomimo tak posuniętej destrukcji zęba, można go zachować. Nie trzeba usuwać, a już pierwsza wizyta pozwala u specjalisty ukoić skołatane nerwy. 

Kiedy wymagane jest leczenie kanałowe

Spróbujmy sobie wytłumaczyć, jak dochodzi do tego, że wymagane jest leczenie kanałowe. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim rzadkie wizyty u stomatologa. Jeżeli pacjenci systematycznie odwiedzają gabinety dentystyczne, wtedy wszelkie zmiany, jakie pojawiają się w uzębieniu, specjalista wychwyci i podejmie natychmiastowe leczenie. Jeżeli jednak jest inaczej i pacjenci pojawiają się u stomatologa w momencie bólu, którego nie są w stanie uśmierzyć, wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z zakażeniem zęba, które jest daleko posunięte. Rozwinęła się w zębie próchnica, która w początkowej fazie, mogła zostać zaleczona ale bakterie przedostały się do miazgi zęba. Sama natomiast miazga, składa się z nerwów i naczyń krwionośnych, znajdujących się we wnętrzu zęba. Jeżeli postępująca próchnica wywołuje stan zapalny miazgi i osiągnie on stan nieodwracalny, wtedy jedynym lekarstwem jest leczenie endodontyczne. Warto przy okazji dodać, że ból nie do zniesienia, który towarzyszy pacjentowi, jest właśnie wynikiem, w którym nastąpił stan zapalny miazgi. 

Inne przypadki

Z leczeniem kanałowym mamy do czynienia również w innych przypadkach. Decyduje o tym oczywiście lekarz endodonta. Tego typu zalecenia mogą pojawić się w przypadku pęknięcia lub złamania zęba, w sytuacji, gdy ma miejsce rozwój bakterii beztlenowych lub dochodzi do zapalenia tkanek, które otaczają korzenie zęba. Nie można też pominąć sytuacji, kiedy leczenie protetyczne musi poprzedzić kuracja endodontyczna. Dlatego też w Centrum Medyczno Stomatologicznym Medentis w Tomaszowie Mazowieckim dbamy o to, by w jednym miejscu Pacjent miał dostęp do wszelkich możliwych porad i w sytuacjach, kiedy potrzebna jest konsultacja interdyscyplinarna, mógł skorzystać z najlepszej, możliwej opieki.

Efekty leczenia kanałowego

Zanim omówimy na czym polega leczenie kanałowe, warto zwrócić uwagę na to, że niepodjęcie tego działania, najprawdopodobniej zakończy się usunięciem zęba. Podkreślić trzeba, że wyleczony w tej sytuacji ząb, może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście zależy to od wielu czynników, ale perspektywa kilku dekad z uratowanym zębem jest jak najbardziej możliwa do osiągnięcia.

Żeby zapewnić odpowiednią diagnozę Medentis zapewnia Pacjentom nowoczesny sprzęt, który umożliwia podjęcie skutecznych działań. Przed podjęciem leczenia kanałowego ważne jest zdjęcie RTG, ponieważ wskaże ono, jak daleko posunięty jest stan zapalny miazgi. To znaczy, czy infekcja ma miejsce w obrębie zęba, czy też przedostała się na zewnątrz i pojawiła się na przykład w kościach, otaczających ząb. Rozpoznanie dzięki rentgenowskiemu zdjęciu odpowie na te ważne pytania i pozwoli obrać odpowiednią strategię leczenia. Jednocześnie lekarz endodonta rozpozna z pomocą RTG kształt i położenie kanałów zęba.

Czy leczenie jest bolesne?

Zapewne każdego Pacjenta interesuje odpowiedź na pytanie, czy leczenie kanałowe jest bolesne. Wiele na ten temat krąży mitów, a i wśród osób, które obawiają się kontaktów ze stomatologiem, istnieje naturalna obawa o to, co może się zdarzyć podczas takiej kuracji. Dlatego warto już teraz wyraźnie podkreślić, że leczenie to jest bezbolesne.  Współczesna stomatologia wypracowała przez wiele lat taki zestaw znieczuleń, które nawet najwrażliwszą jednostkę, są w stanie zapewnić o bezbolesnym procesie leczenia.

Przebieg leczenia endodontycznego

A zatem, jakie czynności musi wykonać specjalista, aby przeprowadzić leczenie kanałowe? Kiedy endodonta ma już pełną wiedzę na temat zęba, otwiera go za pomocą specjalistycznych narzędzi, po czym usuwa zakażoną miazgę. Jest to powolny proces, ponieważ trzeba wydostać na zewnątrz całą miazgę i na każdym etapie jej usuwania, wypłukiwać jej resztki z kanałów. Kiedy kanały zęba są oczyszczone i wysuszone, wypełnia się je odpowiednim preparatem. Jego zadanie polega na tym, że kanały dokładnie się uszczelniają. Wykonuje się to, by nie pojawiły się tam bakterie i nie doszło do kolejnego zakażenia. Kolejny krok polega na założeniu tymczasowego opatrunku. Ząb na tym etapie jest wyleczony, ale nie jest jeszcze zdolny do pełnej funkcjonalności żeby to osiągnąć potrzebna jest odbudowa z materiału kompozytowego. W jaki sposób? Kompozyt to wypełnienie światłoutwardzalne. Innymi słowy specjalny preparat, przypominający nieco plastelinę, zostaje umieszczony w ubytku zęba, a następnie naświetlony lampą polimeryzacyjną. Praktyka ta jest znana od dawna i pozwala ona na utwardzeniu kompozytu. Możliwe jest też zastosowanie tutaj korony protetycznej aby upewnić się, co do efektów, zalecane jest drugie zdjęcie rentgenowskie leczonego zęba. 

Znaczenie specjalistycznego sprzętu

Koniecznie należy dodać, że współczesny lekarz endodonta posługuje się w leczeniu kanałowym mikroskopem. Nie inaczej jest w Centrum Medyczno Usługowym Medentis. Tylko wykorzystanie najwyższej jakości sprzętu pozwala nam spełnić oczekiwania najbardziej wymagających pacjentów. Leczenie pod mikroskopem zęba, w którym zakażona jest miazga, pozwala z jednej strony na powiększenie pola zabiegowego. Z drugiej zaś strony umożliwia dokładną lokalizację, a następnie usunięcie wszystkiego, co tego wymaga. Jednocześnie daje gwarancję, że każdy dodatkowy kanał zostanie właściwie wypełniony.

Czy każdy ząb jest do uratowania?

Na koniec warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy każdy ząb może być leczony kanałowo? Współczesna nauka dzięki nowoczesnym mikroskopom oraz specjalistycznemu sprzętowi, udowadnia codziennie, że zęby, które jeszcze jakiś czas temu, były nie do uratowania, dzisiaj dostają drugą szansę. Owszem, zdarzają się przypadki, które to uniemożliwiają, jak zanik kości wokół korzenia lub jego pęknięcie. W takich sytuacjach istnieje prawdopodobieństwo, że lekarz jednak  zalecał będzie usunięcia zęba. Podkreślić jednak trzeba, że są to indywidualne sytuacje i każda z nich wymaga osobnej diagnozy. 

Zespół specjalistów Medentis

W Medentis zespół specjalistów, stosując najlepsze metody, daje nadzieje nie tylko na piękny uśmiech, ale również na to, że uzębienie Pacjenta będzie chronione w każdym możliwym szczególe. Zdajemy sobie sprawę, że dyskomfort z każdego ubytku w uzębieniu stanowi problem. Leczenie kanałowe w porównaniu z tym problemem jest krótkotrwałe i warte wysiłku.

null
lek. dent. Aleksandra Wróblewska
czytaj więcej
null
lek. dent. Adrian Tarnowski
czytaj więcej

Urzeczywistnij swój wymarzony uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś