Zamenhofa 7A, 97-200 Tomaszów Maz.

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Zadzwoń

44 307 07 00

Zadzwoń

44 307 07 00

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Logopedia

Logopeda dziecięcy Tomaszów Mazowiecki

Logopedia jest nauką, której założeniem jest zadbać o rozwój mowy, a w późniejszym etapie dopilnować odpowiedniego jej kształtowania i doskonalenia. Najczęściej spotkamy się z terapią logopedyczną na wczesnym etapie rozwoju dziecka, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze słowa, ale problemy zdarzają się również u młodzieży szkolnej. Logopedia ma ogromne zasługi w badaniu wszelkich zaburzeń mowy, a także w pracy z Pacjentem, który na etapie leczenia musi sobie radzić w prawidłowym funkcjonowaniu społecznym. 

Źródła zaburzeń

Co ważne – wszelkie dolegliwości, występujące w tym zakresie mają rozmaite źródło. Należą do nich między innymi zaburzenia psychomotoryczne, niedosłuch, budowa anatomiczna aparatu artykulacyjnego, a nawet wady zgryzu. Dlatego też w Centrum Medyczno Stomatologicznym Medentis w Tomaszowie Mazowieckim, dbamy o to, by logopeda wspierał i przygotowywał pacjentów do takich zabiegów, jak podcięcie wędzidła, a w kolejnym kroku, by po zabiegu roztoczył nad nimi odpowiednią opiekę. 

Interdyscyplinarna współpraca

Warto przy okazji zauważyć, że pomoc logopedy w leczeniu ortodontycznym ma ważne znaczenie. Szczególnie wtedy, kiedy potrzebna jest diagnoza , która odpowiada za wadę zgryzu. Bez pracy zespołowej, interdyscyplinarnej współczesna medycyna nie osiągałaby spektakularnych sukcesów. Okazuje się, że dopiero holistyczne spojrzenie na problem, umożliwia podjęcie odpowiednich kroków celem całkowitego wyeliminowania problemu.

Spotkanie w gabinecie logopedycznym

Problemy z jakimi Pacjenci pojawiają się w gabinecie logopedycznym można podzielić na trzy podstawowe zagadnienia. Pierwsze z nich dotyczy zaburzeń artykulacji i definiowane jest ono jako niewystarczające wybrzmiewanie głosek. Przyczyny mogą być różne – wadliwa praca mięśni lub wada zgryzu. Drugim zbiorem zagadnień są problemy, spowodowane wadliwymi lub niesprawnymi mięśniami w rejonie jamy ustnej. Ma to niebagatelny wpływ na rozwój zgryzu. Trzecią grupą problemów logopedycznych są niewychwycone problemy z artykulacją. Pacjent pozornie prawidłowo artykułuje głoski, ale dzieje się to kosztem stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczone mogą spowodować nawet szumy uszne, przewlekłe bóle głowy, a czasami słyszane dźwięki. 

Kiedy warto udać się do logopedy?

Na pewno za każdym razem, kiedy coś nas w tym obszarze niepokoi. Jeżeli rodzice dzieci wiedzą, że ich pociecha zaczęła później mówić lub mówi niewiele, warto skorzystać z porady logopedycznej. Podobnie, kiedy ma miejsce jąkanie lub seplenienie. Problemy ze słuchem, to również sygnał, który powinien być alarmujący. Można być pewnym, że w takich sytuacjach logopeda przeprowadzi wywiad medyczny, a także upewni się, czy podobne zaburzenia miały miejsce w rodzinie, a następnie dokładnie sprawdzi aparat mowy, analizując, czy wszystkie jego elementy działają sprawnie. 

Właściwa diagnoza

Terapia zaczyna się od postawienia właściwej diagnozy. W Medentis dbamy o to, by była ona dokładna i precyzyjna. Tylko takie nastawienie pozwala podjąć właściwe kroki w leczeniu.

null
mgr Katarzyna Konewka
czytaj więcej

Urzeczywistnij swój wymarzony uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś