Zmiany skórne, czyli kurzajki, brodawki, plamy, włókniaki czy znamiona stanowią niewątpliwie problem estetyczny i mogą powodować dyskomfort. Jednak niedoskonałości skórne oprócz tego, że stanowią defekt estetyczny mogą być również początkiem wielu groźnych schorzeń, w tym również nowotworów.
Skutecznym sposobem na pozbycie się powyższych problemów jest chirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Odpowiednia diagnoza lekarza i skuteczne leczenie pozwalają szybko pozbyć się szpecącej zmiany skórnej. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest bezpiecznym zabiegiem. Polega on na wycięciu skóry dookoła zmiany i usunięciu jej. Następnie zakładane są szwy warstwowe (na tkankę podskórną i skórę). Na ranę powstałą po zabiegu zakłada się opatrunek. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym wykonywanym przy użyciu cienkiej igły. Dzięki temu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, a lekarz może przeprowadzić zabieg z odpowiednią precyzją.
Po zabiegu, w okresie rekonwalescencji, należy stosować się do otrzymanych informacji na temat higieny rany pooperacyjnej. W terminie około 5-14 dni od usunięcia zmiany należy zgłosić się ponownie do lekarza na wizytę, podczas której odbywa się konsultacja i zdejmowane są szwy.
Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej jest zabiegiem prostym i bezpiecznym, po którym bardzo rzadko zdarzają się skutki uboczne. Wyjątkiem może być pacjent uczulony na substancję stosowaną do znieczulania miejscowego. Dlatego ważny jest wywiad przed zabiegiem, podczas którego należy zgłosić taką informację lekarzowi.
Jak przygotować się do zabiegu? Pacjent o wszystkich niezbędnych zaleceniach dowie się podczas wizyty konsultacyjnej przed zabiegiem. Podczas konsultacji lekarza należy poinformować o wszystkich zażywanych lekach. Jeśli w miejscu zmiany skórnej jest zakażenie – powinno być najpierw wyleczone, miejsca owłosione należy ogolić przed zabiegiem. W niektórych przypadkach należy wykonać badania krwi (czynniki krzepliwości, morfologia)
Przeciwwskazania. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest niewskazane, kiedy pacjent:
– jest w ciąży
– karmi piersią,
– ma zaburzenia odporności, immunosupresję,
– jest w trakcie leczenia aktywnej choroby nowotworowej,
– ma aktywne zakażenie rany, na której ma być przeprowadzony zabieg,
– ma zmiany łuszczycowe,
– ma skłonność do powstawania bliznowców.
Zapraszamy do umawiania się na wizyty konsultacyjne do naszych specjalistów.